tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Różnica między taboretem warsztatowym a laboratoryjnym

Każdy zawód ma określoną specyfikę i wykonywany jest w bardziej lub mniej sprzyjającym otoczeniu. Ze względu na różne warunki panujące w laboratorium i warsztacie, urządzenia oraz meble znajdujące się w tych pomieszczeniach również powinny posiadać odmienne cechy. Czym różni się taboret wykorzystywany w branży motoryzacyjnej od siedziska przeznaczonego do placówki naukowej?

Dobór wyposażenia do pracy

Mogłoby się wydawać, że zarówno mechanik samochodowy, jak i naukowiec pracują z podobnymi preparatami. Obaj wykorzystują silne substancje chemiczne, które w zetknięciu z nieodpowiednimi meblami uszkadzają je. Mimo pewnego, ograniczonego podobieństwa w środowisku pracy, przedstawiciele tych zawodów mają jednak do czynienia z różnymi czynnikami.

Taboret laboratoryjny musi być odporny na toksyny, substancje żrące i inne badane przez naukowców związki chemiczne. Nie jest jednak konieczne, żeby tak, jak krzesło warsztatowe, był odporny na kontakt z ostrymi przedmiotami. Ważniejsze, aby zapewniał laborantom wygodę w czasie wielogodzinnej pracy w jednej pozycji. Z tego względu najczęściej wykonywany jest z odpornego na uszkodzenia poliuretanu, który zapobiega ślizganiu się na siedzisku.

Z kolei praca mechanika albo osoby zatrudnionej w zakładzie poligraficznym zazwyczaj wykonywana jest w większym ruchu. Wiąże się też z większym ryzykiem zniszczenia mebli ostrymi przedmiotami. Taboret warsztatowy powinien być zatem wykonany z tworzyw odpornych na tego typu elementy. Najlepiej sprawdza się pod tym względem lakierowana sklejka. Ponieważ pracownik warsztatu często zmienia pozycję ciała, odpowiednio wyprofilowany taboret ze sklejki stanowi najlepsze rozwiązanie.

Warunki panujące w miejscu pracy

Bardzo istotne jest, aby dobrać wyposażenie tak, aby było odporne na określoną grupę czynników, a jednocześnie zapewniało wygodę. W zależności od specyfiki zakładu pracy wykorzystywane substancje, narzędzia czy urządzenia mogą znacznie różnić się między sobą. Produkt powinien być więc dopasowany nie tylko do branży, ale również do potrzeb konkretnego obiektu.