tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Krzesło czy taboret – jakie siedzisko do laboratorium wybrać?

Prowadzenie badań to bardzo specyficzne zajęcie, które czasem będzie wymagało kilkugodzinnej pracy z aparaturą, a czasem swobodnego przemieszczania się pomiędzy kilkoma stanowiskami. Urządzając laboratorium, warto uwzględnić wszystkie te wymagania – dostosowane do potrzeb sprzęty pozwolą pracownikom zachowywać optymalną dla zdrowia kręgosłupa sylwetkę i w pełni skupić się na wykonywaniu obowiązków.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia laboratorium są meble do siedzenia, wśród których największą popularnością cieszą się klasyczne krzesła oraz taborety obrotowe. Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie siedzisko sprawdzi się najlepiej, warto przeanalizować kilka różnych czynników i na ich podstawie podjąć odpowiednią decyzję.

Różnicą widoczną na pierwszy rzut oka jest oparcie, które występuję tylko w przypadku krzeseł. Element ten będzie szczególnie przydatny w przypadku pracowników, który przebywają długi czas w pozycji siedzącej, ponieważ wspiera plecy, dzięki czemu zapobiega uczuciu zesztywnienia i pogłębianiu się wad postawy. Oparcie pozwala również pracownikowi w razie potrzeby odchylić się nieco do tyłu i zapewnić kręgosłupowi chwilę odpoczynku. Podobną funkcję pełnią również podłokietniki. Jeżeli praca będzie wymagała od laborantów długotrwałego siedzenia przy biurkach, krzesła zdecydowanie będą lepszym wyborem.

Wartą podkreślenia zaletą taboretów jest kompaktowa konstrukcja, dzięki której zajmują one o wiele mniej miejsca. W przypadku laboratoriów o ograniczonej powierzchni, będzie to miało duże znaczenie. W razie potrzeby będzie można wsunąć nieużywany taboret pod blat i zyskać nieco przestrzeni. Jeżeli ten rodzaj siedzeń zostanie wyposażony w wytrzymałe kółka, pozwoli na swobodne przemieszczanie się pomiędzy stanowiskami.

Różnorodność dostępnych modeli krzeseł i taboretów laboratoryjnych z pewnością pozwoli każdej placówce badawczej na znalezienie wyposażenia dopasowanego do indywidualnych potrzeb.