tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Krzesła i taborety do pomieszczeń typu cleanroom – jak wybrać najlepsze?

Niektóre czynności, takie jak prowadzenie badań naukowych, prac z wykorzystaniem niektórych substancji chemicznych lub wyspecjalizowanych procesów produkcyjnych, wymaga otoczenia o ściśle kontrolowanych warunkach. Zazwyczaj przeprowadza się je w tak zwanych cleanroomach, nazywanych inaczej pomieszczeniami czystymi.

Posiadają one wyspecjalizowane systemy filtracji powietrza, zaś wchodzący i opuszczający je pracownicy przechodzą przez specjalną śluzę, która zapobiega przenikaniu do środka zanieczyszczeń z zewnątrz. Szereg specjalnych wymagań spełniać musi również wyposażenie, które ma się znaleźć w tego typu pomieszczeniach, zwłaszcza meble, z których będą korzystać przebywające w środku osoby.

Praca w kontrolowanych warunkach wymaga noszenia szczelnej odzieży roboczej, która nie należy do najwygodniejszych. Zazwyczaj wykonana jest ona z syntetycznych włókien, które nie są szczególnie miłe dla skóry i nie przepuszczają powietrza. Do tego dochodzi jeszcze niewygodna maska ochronna. Możliwość przyjęcia komfortowej pozycji podczas siedzenia przy blacie będzie kluczowa dla wydajności pracy. Krzesła do cleanroomu muszą spełniać wszystkie warunki ergonomii: posiadać regulację wysokości siedzenia, nachylenia oparcia. Powinny też być odpowiednio głębokie i posiadać podłokietniki, które zapewnią przedramionom optymalne wsparcie.

Jeśli chodzi o materiały, z których powinny być wykonane krzesła do pomieszczeń czystych, muszą one posiadać gładką i nieprzepuszczalna powierzchnię, która zapobiegać będzie gromadzeniu się wewnątrz zanieczyszczeń i odkładaniu wilgoci. Tapicerkę siedziska i oparcia zazwyczaj pokrywa się w nich dodatkową, cienką warstwą plastiku, która jednocześnie uniemożliwia uwalnianie się cząstek i nie obniża komfortu użytkowania krzesła. Warto również pamiętać, że cleanroomy podlegają intensywnej dezynfekcji z wykorzystaniem silnych środków, dlatego warto upewnić się, że detergenty nie uszkodzą ani nie osłabią zewnętrznej powłoki naszego mebla.