tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Ergonomia

Mogłoby się wydawać, że siedząca praca nie męczy, jednak osoby, które spędzają za biurkiem kilka godzin dziennie wiedzą, jakim obciążeniem dla organizmu potrafi być niewygodna pozycja. Bolące plecy, zesztywniały kark czy zdrętwiałe nogi to jedynie niektóre z dolegliwości doskwierających pracownikom, których stanowiska nie zostały odpowiednio wyposażone. Ergonomia jest interdyscyplinarną nauką, która zajmuje się dostosowaniem warunków pracy do fizycznych możliwości człowieka i eliminowaniem źródeł chorób zawodowych. Dzięki niej pracownicy nie tylko będą mogli uniknąć komplikacji zdrowotnych, ale również lepiej skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków i znacząco poprawić wydajność. Wyróżnia się dwie podstawowe gałęzie ergonomii: korekcyjną, która zajmuje się poprawą warunków pracy stanowisk już istniejących (poprzez na przykład modernizację maszyn i urządzeń biurowych), a także koncepcyjną, która zasady wprowadza już na etapie projektowania.

W przypadku wielu stanowisk kluczowym elementem jest dobór odpowiedniego krzesła. Jeśli nasz kręgosłup nie będzie miał odpowiedniego podparcia, już po kilku godzinach odczuwać będziemy dyskomfort, który nie tylko przeszkadzać będzie w pracy, ale również może z czasem przerodzić w dużo poważniejsze konsekwencje. Często to estetyka ma dla nas największe znaczenie, jednak zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, warto sprawdzić, czy krzesło będzie spełniało najważniejsze wymagania.

  1. Wysokość
    • W tym wypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko wzrost pracownika, ale także wysokość na jakiej znajduje się blat biurka. Szacuje się, że najbardziej optymalna dla zdrowia kręgosłupa wysokość to taka, w której uda siedzącego są ułożone równolegle do podłogi lub tworzą z nią lekko otwarty kąt, a stopy opierają się na podłodze. Większość dostępnych obecnie modeli krzeseł posiada już regulację, która w razie potrzeby pozwala obniżyć lub podnieść siedzisko. W przypadku niższych osób, które nie dosięgają stopami podłogi, stanowisko powinno być również wyposażone w podnóżek.
  2. Regulacja oparcia
    • Dla zdrowia i komfortu naszego kręgosłupa istotne jest, aby kąt nachylenia oparcia umożliwiał stały kontakt z plecami, na całej ich długości. Prezentowane w naszej ofercie krzesła posiadają stosowne mechanizmy, które pozwalają zablokować oparcie w wybranej pozycji lub dostosowywać się mu do ruchów naszego ciała. Jeśli chodzi o wysokość tego elementu przyjmuje się, że powinna ona sięgać przynajmniej łopatek. Tak naprawdę jednak to lędźwiowa część kręgosłupa jest w trakcie siedzenia najbardziej obciążona i to o jej właściwe podparcie należałoby się zatroszczyć.
  3. Siedzisko
    • Podczas siedzenia na krześle krawędź siedziska nie może uwierać nas w uda. Szacuje się, że jego minimalna głębokość nie powinna być mniejsza niż długość podudzia osoby siedzącej. Ważne są oczywiście nie tylko wymiary, ale również materiał, z jakiego siedzisko zostało wykonane i tu warto wziąć nie tylko pod uwagę aspekt wygody, ale także praktyczny. W czasie gdy gabinety czy biura postawią na profilowane siedzenia o optymalnej miękkości, szwalnie czy gabinety dentystyczne często rezygnują z obić, ze względu na możliwość utkwienia w nich igieł. W pomieszczeniach takich jak laboratoria oraz warsztaty powodzeniem cieszą się krzesła o obiciach poliuretanowych, które są nie tylko wytrzymałe, ale również łatwe do utrzymania w czystości.
  4. Kontrola antypoślizgowa i kółka
    • W zależności od modelu krzesła, prezentowane w naszej ofercie artykuły wyposażone są w specjalne nóżki lub kółka. Antypoślizgowe podkładki, stosowane w przypadku wysokich siedzeń, zapobiegać będą niekontrolowanemu przesuwaniu się krzesła po podłodze i poprawią jego stabilność, która również ważna jest dla utrzymania właściwej postawy w pozycji siedzącej.
      Kółka, w które wyposażone są modele biurowe, laboratoryjne oraz większość taboretów, pozwolą na swobodne manewrowanie, bez ciągłego szurania nóżkami po podłodze i powstrzymują niebezpieczny nawyk „bujania się” na krześle. Dzięki nim możliwe jest również wygodne ustawienie naszego ciała względem blatu roboczego.