tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Jakie cechy spełniać musi krzesło biurowe, aby nazwać je ergonomicznym?

Być może nie wszyscy kojarzą postać Wojciecha Jastrzębowskiego, warto jednak wiedzieć, jak wiele mu dzisiaj zawdzięczamy. Ten wybitny naukowiec, profesor fizyki, botaniki i zoologii uważany jest za jednego z ojców nauki zwanej ergonomią – dyscypliny zajmującej się przystosowaniem środowiska i warunków pracy do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka. To dzięki niemu możemy dziś korzystać ze sprzętów, które pozwalają nam sprawnie wykonywać nasze obowiązki i zapobiegać chorobom zawodowym.

Ergonomia

Ergonomia bada wiele czynników. Określone wymagania spełniać musi zapalone w pomieszczeniach światło, ilość stanowisk przypadających na określoną powierzchnię, a także znajdujące się w miejscu pracy wyposażenie. To ostatnie szczególne istotne będzie w przypadku przestrzeni biurowych. Mogłoby się wydawać, że siedząca praca jest wygodna i nie powinna męczyć, jednak nic bardziej mylnego – długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, zazwyczaj przy komputerze, może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Z najczęstszych wymienić można problemy z kręgosłupem oraz drętwienie kończyn.

Wyposażenie stanowiska pracownika biurowego musi być dostosowane do jego wzrostu. Jeśli chodzi o blat roboczy, trudniej jest dopasować do indywidualnych wymagań jego wysokość. Większość mebli nie posiada takiej funkcji. Łatwiejsze jest dostosowanie krzesła – niemal wszystkie dostępne na rynku modele pozwalają swobodnie operować położeniem siedziska, dzięki temu osoby o różnym wzroście swobodnie mogą siedzieć przy jednym biurku.

Krzesło ergonomiczne

Dobre krzesło biurowe zapewni naszym plecom właściwe oparcie, jednocześnie niemal wymuszając na nas zachowanie odpowiedniej postawy. Nie powinno w nim zabraknąć takich elementów jak podłokietniki, na których będzie można oprzeć ręce, podnóżek oraz dość szerokie i głębokie siedzisko. Konstrukcja musi być solidna, aby utrzymać ciężar ciała, nie może być jednak sztywna – zbyt mało elastyczny stelaż uniemożliwi nam odchylenie się, które po kilku godzinach jest dla kręgosłupa pożądaną chwilą wytchnienia.