tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Jak powstały krzesła biurowe?

Trudno dziś wyobrazić sobie jakiekolwiek pomieszczenie biurowe bez wygodnych, ergonomicznych krzeseł. Meble te odgrywają znaczącą rolę w przypadku wszystkich zawodów opierających się na pracy siedzącej. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie przyjęcia wygodnej pozycji przy pulpicie oraz ochrona zdrowia pracownika.

Historyczne ciekawostki

Chociaż dzisiaj krzesła traktujemy jako standardowy element wyposażenia, to w dawnych czasach siedzenie na nim było traktowane jak przywilej, dostępny wyłącznie wysoko postawionym jednostkom. Rzeźbione trony, które miały podkreślać pozycję i autorytet były domeną przede wszystkim władców. Za biurkami zasiadali jedynie lepiej sytuowani urzędnicy oraz uczeni, a większość zawodów miała charakter fizyczny i radziła sobie bez krzeseł.

Wraz z rozwojem różnego rodzaju instytucji i urzędów znaczenie pracy biurowej wzrosło. Konstrukcja wykorzystywanych wtedy mebli miała przede wszystkim wymiar praktyczny. Chęć poruszania się pomiędzy wieloma stanowiskami, bez konieczności ciągłego wstawania, zaowocowała powstaniem pierwszych krzeseł obrotowych. Ułatwiały one urzędnikom i księgowym wykonywanie obowiązków, w żaden jednak sposób nie zapobiegały chorobom zawodowym, spowodowanym długotrwałym pochylaniem się nad dokumentami.

Pierwsze ergonomiczne krzesła

Ergonomia, jako nauka zajmująca się przystosowywaniem środowiska pracy do indywidualnych warunków każdego człowieka, zaczęła rozwijać się dopiero w XIX wieku. Udowodniono wtedy, że w odpowiednich warunkach, pracownik jest w stanie działać szybciej i wydajniej, nie narażając się przy tym na uszczerbek na zdrowiu. Początkowe badania z tego zakresu dotyczyły wyłącznie zawodów fizycznych. Praca siedząca w obrębie zainteresowania znalazła się dopiero, kiedy udowodniono, iż wykonywanie jej w niewłaściwej pozycji może przyczyniać się do bolesnych problemów z kręgosłupem, pogorszenia wzroku oraz zaburzeń krążenia. W pełni ergonomiczne krzesło biurowe nie powstało od razu – przez lata szukano konstrukcji, która sprzyjać będzie właściwej sylwetce oraz materiałów, które będą w pełni bezpieczne i wytrzymają próbę czasu. Zauważono również, że jeden model nigdy nie będzie odpowiadał potrzebom każdego pracownika, stad też pojawiła się możliwość indywidualnego dostosowania takich parametrów jak wysokość siedzenia czy kąt nachylenia oparcia.

Krzesła biurowe ewoluowały przez lata i w dalszym ciągu będą pojawiać się na rynku coraz to nowsze modele, oferujące kolejne usprawnienia – wszystko po to, aby ułatwić życie osobom spędzającym długie godziny przy biurkach.