tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Czym jest hoker?

Najczęściej meble te kojarzone są z wysokimi stołkami spotykanymi w restauracjach lub barach, coraz częściej jednak spotkać można je również w nowoczesnych aranżacjach prywatnych mieszkań, a także warsztatach oraz laboratoriach – wszędzie tam, gdzie wymagana jest praca w pozycji półstojącej. Hokery doskonale wpisują się w najnowsze trendy i stanowią ciekawa alternatywę dla masywnych i zajmujących dużą ilość miejsca krzeseł. Do ich rosnącej popularności przyczynił się szereg wartych podkreślenia zalet.

Konstrukcja

Meble te charakteryzują się dużą różnorodnością, dlatego trudno jest opisać ich konstrukcję jednoznaczną definicją. Standardowo przyjmuje się, że wysokość hokera powinna sięgać około 30 centymetrów poniżej blatu lub wyspy, przy której jest on ustawiony. Przyglądając się dostępnym na rynku modelom można zauważyć, że przeciętna szerokość siedziska wynosi około 40 centymetrów. Istotną rolę pełni tutaj oparcie – nawet jeśli występuje w bardzo zredukowanej formie powinno być odpowiednio wyprofilowane. Dzięki niemu lędźwiowa część kręgosłupa zyskuje podtrzymanie, co przy długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej będzie kluczowe dla zachowania właściwej sylwetki. Większość hokerów wyposażona jest również w podnóżek – możliwość położenia na nim stóp zapobiega uczuciu zmęczenia i odrętwienia.

Stabilność hokera

Niezależnie od tego, czy nasz hoker wspierać będzie się na jednej nodze czy na czterech, ważna jest przede wszystkim jego stabilność. Chwiejne i wysoko położone siedzisko może powodować u użytkownika uczucie dyskomfortu. Zainteresowaniem cieszą się również modele obrotowe oraz takie, które posiadają możliwość regulacji wysokości.

Duża różnorodność panuje także w kwestii materiałów, z których tworzy się tego rodzaju meble. Ich dobór ważny będzie zarówno ze względu na pełnioną przez hokery funkcję jak i aranżację, której częścią się staną. W klasycznych, tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach lepiej wyglądać będą modele z drewna. Do nowoczesnego stylu bardziej pasować będą te z plastiku lub metalu – opcją wartą rozważenia są zwłaszcza te ostatnie, przede wszystkim ze względu na swoją wyższą wytrzymałość.