tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Krzesło do biura – jak wybrać najlepsze?

Każdy, kto w swojej pracy spędza kilka godzin za biurkiem, doskonale wie, jak długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej wpływa na nasze ciało. Do najczęstszych dolegliwości należą zesztywniały kark, nawracające skurcze dolnych kończyn oraz ból kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Mówi się, że człowiek jest istotą mobilną, „zaprojektowaną” tak, aby ciągle się poruszać. Kiedy już zachodzi konieczność spędzenia dłuższego czasu w jednej, statycznej pozycji, warto upewnić się, że stanowisko pracy będzie dokładnie dostosowane do naszych potrzeb. Jego najważniejszym elementem powinno być ergonomiczne, biurowe krzesło? Poniższy artykuł będzie podpowiedzią, jak spośród dostępnych na rynku modeli wybrać ten najlepszy.

Dostosowanie krzesła do indywidualnych preferencji

Na początku warto pamiętać, że każdy pracownik będzie mieć swoje indywidualne potrzeby względem krzesła, związane ze wzrostem, wagą oraz przybieraną przy biurku pozycją. Stworzenie jednego, uniwersalnego mebla do siedzenia, który będzie odpowiadał wszystkim jest niemożliwe, dlatego większość współczesnych krzeseł obrotowych wyposażona jest w mechanizmy regulacyjne. Dzięki nim siedzisko można umieścić na dowolnej wysokości, aby umożliwić pracownikowi przyjęcie optymalnej pozycji – takiej, w której stopy opierają się swobodnie o podłogę. Przedział regulacyjny wynosi zwykle od 40 do 60 cm.

Idealne krzesło powinno również dawać możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb nachylenia oparcia. Zadania, które wykonujemy podczas pracy przy biurku wymagają od nas przyjmowania różnych pozycji. W każdej z nich nasz biurowy mebel powinien gwarantować plecom niezbędna stabilizację. Oparcie powinno być z jednej strony dość sztywne, aby sprzyjać wyprostowanej sylwetce, jednocześnie musi umożliwiać swobodne odchylenie się – takie małe ćwiczenie pomaga się odprężyć zesztywniałym mięśniom przy kręgosłupie. Jeżeli zdecydujemy się na krzesła biurowe z profilowanym oparciem, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość wypełnienia – pianki niskiej jakości mogą z czasem odkształcać się i wywoływać uczucie dyskomfortu. W sytuacji, gdy nasze krzesło posiada zagłówek, dobrze byłoby, aby również i jego nachylenia można było regulować.

Warto wiedzieć

Ergonomiczne siedzisko powinno być możliwie płaskie, najlepiej z zaokrąglonym czołowym brzegiem. Ostre krawędzie mogą uwierać w kolana, co nie sprzyja przyjęciu wygodnej pozycji za biurkiem. Jeżeli chodzi o głębokość i szerokość tego elementu, można spotkać się z założeniem, że 40 cm to optymalny wymiar, jednak bezpieczniej jest przyjąć, że jeśli ¾ powierzchni ud pracownika spoczywa na krześle, to powinno ono odpowiadać jego potrzebom. Podobnie jak w przypadku oparcia, tak również i tu ważne będzie wypełnienie. Długotrwały nacisk może w przypadku tańszych modeli prowadzić do powstawania wgnieceń, które bywają przyczyną takich dolegliwości jak hemoroidy czy zapalenie mięśnia pośladkowego. Najlepiej sprawdzają się krzesła wypełnione wysokoelastyczną pianką.

Jakie materiały są najlepsze?

Przed zakupem krzesła biurowego warto zwrócić uwagę również na materiały, z których zostało ono wykonane. Solidny, metalowy stelaż pozwoli upewnić się, że mebel, nawet po wielu latach nie straci swojej funkcjonalności. Stanowczo odradzamy modele z obiciami wykonanymi z bawełny – nie tylko nie jest ona trwała i szybko się wyciera, ale również trudno usunąć z niej zabrudzenia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie tapicerka ze skóry – pozwala ona skórze oddychać i wykazuje o wiele wyższa odporność na uszkodzenia. Dobrze sprawdzają się również krzesła biurowe z elementami wykonanymi z siatki – wbrew pozorom jest ona trwała i doskonale zapobiega nadmiernemu poceniu się skóry.