tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Jakie siedzisko wybrać dla taboretu lub krzesła do laboratorium?

Mogłoby się wydawać, że siedząca pozycja nie jest szczególnie męcząca, jednak w rzeczywistości stanowi ona duże obciążenie dla naszego kręgosłupa, zwłaszcza jeśli spędzamy w ten sposób wiele godzin. Na dolegliwości pleców narażeni są między innymi pracownicy laboratoriów. Przeprowadzanie doświadczeń, dokonywanie obserwacji, sporządzanie notatek – wszystkie te czynności zazwyczaj odbywają się w nienaturalnej dla ciała pozie. Aby zapobiegać schorzeniom, stanowisko pracy laboranta powinno być wyposażone w krzesło, które zapewni kręgosłupowi właściwe podparcie. Jego kluczowym elementem będzie siedzisko, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu wyposażenia.

Przede wszystkim należy zadbać, aby było odpowiedniej wielkości. Zbyt małe nie pozwoli na oparcie na nim całego ciężaru ciała, przez co siedząca może mieć problem z przyjęciem komfortowej pozycji przy biurku czy blacie. Ciągłe ześlizgiwanie się lub wiercenie nie sprzyja skupionej pracy laboratoryjnej. Przyjmuje się, że optymalna głębokość siedzenia to około 50 centymetrów, przy zachowaniu podobnej szerokości. Takie proporcje powinny zapewnić odpowiednie oparcie każdemu siadającemu pracownikowi, niezależnie od jego wzrostu, wagi oraz sylwetki.

Aby móc dopasować krzesło obrotowe lub taboret do indywidualnych potrzeb, siedzisko powinno również posiadać opcję regulacji wysokości. Taka możliwość sprawi, że laborant nie będzie musiał nadmiernie się pochylać ani często zmieniać pozycji.

Duże znaczenie będą miały również materiały, z których wykonane zostanie siedzisko, zarówno jeśli chodzi o wypełnienie jak i zewnętrzne obicie. Nasi klienci przy zakupie w znacznej większości wybierają taborety i krzesła wykonane z poliuretanu. Z uwagi na kontakt z chemikaliami, tapicerka powinna być uszyta z tkaniny odpornej na zaplamienie i umożliwiającej szybkie i łatwe usunięcie zabrudzeń. Wnętrze siedziska powinna wypełniać substancja, która nie odkształca się pod wpływem nacisku i nawet po długotrwałym użytkowaniu zachowuje pierwotne właściwości.

Powyższe czynniki pomogą w wyborze funkcjonalnego krzesła lub taboretu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą mebli laboratoryjnych w naszym sklepie.