tel. 531 690 548   tel.
e-mail: info@axio.pl

Jakie krzesło najlepiej sprawdzi się w laboratorium?

Mogłoby się wydawać, że praca przy pulpicie w placówce naukowej niewiele różni się od tej wykonywanej w biurze, są to jednak wyłącznie pozory. Główne podobieństwa wynikają właściwie z faktu, iż obie te czynności wymagają dużego skupienia i uwagi, obie wykonywane są zazwyczaj w pozycji siedzącej i przy obu potrzebne będzie dopasowane do warunków pracy stanowisko. Czego nie powinno na nim zabraknąć? Oczywiście wygodnego i ergonomicznego krzesła.

Specyfika laboratorium

Laboratoria mogą mieć różną specyfikę, jednak w większości z nich wykorzystywane będą różnego rodzaju odczynniki chemiczne. Niektóre mogą mieć właściwości żrące, jeszcze inne pozostawiać po sobie będą trudne do usunięcia plamy. Krzesła przypisane do stanowisk laborantów powinny posiadać powierzchnie, która odporna będzie na tego typu substancje, a w razie zabrudzenia bez problemu będzie można ją wyczyścić. Przykładem tworzywa, które sprawdza się tu najlepiej jest poliuretan – nie tylko nie wchodzi on w reakcje z chemikaliami, ale również ma właściwości antypoślizgowe, dzięki którym zapobiega zsuwaniu się z siedzenia.

Praca w pozycji siedzącej

Praca w laboratorium często oznacza długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, dlatego krzesło musi mieć konstrukcję, która zapewni kręgosłupowi właściwą podporę, a w razie potrzeby pozwoli zmienić nachylenie oparcia lub wysokość siedziska. Warto pamiętać, iż w dużym stopniu jest to praca o charakterze manualnym. Niektóre elementy krzesła mogą ograniczać zakres ruchu rąk, dlatego w części modeli rezygnuje się z montowania podłokietników.

Zdarza się, że pracując w laboratorium, na jednym stanowisku dokonuje się pomiarów, na innym prowadzi doświadczenia, a przy jeszcze innym zapisuje wnioski. Ciągłe wstawanie byłoby kłopotliwe i męczące, dlatego w takich sytuacjach dobrze jest, aby krzesło posiadało kółeczka, które pozwolą swobodnie przemieszczać się pomiędzy różnymi pulpitami. Ze względów praktycznych na podłogach w laboratoriach zwyczajowo kładzie się kafelki, dlatego trzeba pamiętać, aby nóżki krzesła zabezpieczyć przed ślizganiem.